archiwum batik tkaniny foto wspomnienie
Batik to jedna z najstarszych technik barwnego zdobiona tkanin. Technika ta narodziła się daleko od naszego środowiska kulturowego. Do Europy została przeniesiona w XVII w. ze wschodu poprzez Anglię i Holandię. Batik wykonywany jest na jedwabiu lub bawełnie. Rysunek powstaje poprzez pokrycie cienką warstwą wosku miejsc, które chcemy zabezpieczyć przez działaniem barwnika, w którym zanurza się tkaninę.

Chcąc uzyskać wielobarwny wzór powtarzamy wielokrotnie woskowanie i farbowanie tkaniny.
W czasie barwienia nałożony wosk tworzy charakterystyczną dla batiku krakelurę (spękania, żyłkowania). Najciekawsze efekty osiąga się pracując gorącym lub stygnącym woskiem, wykorzystując przy tym ciekawe zestawienia barwne.
Krysia Grygorowicz zajmuje się batikiem od 6-ciu lat. Prowadząc Pracownie Plastyczne w różnych szkołach, obecnie w Policealnej Szkole Reklamy przy Zespole Szkół Ekonomicznych nr 1 w Szczecinie, uczy młodzież wrażliwości na sztukę i dostrzegania wielkości barw, wśród których żyjemy.
Jej pracownia zawsze tętniąca gwarem, kolorem i pachnąca woskiem przyciągała i przyciąga wielu młodych ludzi. Jej uczniowie mogą się pochwalić wieloma udanymi wystawami.
Batiki Krysi są piękne, pełnymi nastroju i specyficznego klimatu pracami. Opanowawszy tą bardzo trudną technikę do perfekcji, potrafi pokazać nam to, czego na co dzień nie dostrzegamy...
Wstęp do katalogu marzec 1996